Zalew Cieszanowicki

Przez Trzepnicę przepływa rzeka Luciąża, która swój początek ma w okolicach miejscowości Rzejowice na wysokości 250 m n.p.m. a następnie uchodzi do Pilicy na 159 km jej biegu. Długość Luciąży wynosi 53,18km. W 1998 roku na Luciąży powstał sztuczny zbiornik wodny – Zalew Cieszanowicki.  Powierzchnia lustra wody to 217 ha co daje mu status drugiego pod względem wielkości zbiornika wodnego powiatu piotrkowskiego. Głębokość średnia 3,2m, maksymalna około 12m. Pojemność maksymalna 7,34 min m3. Zapora czołowa zbiornika ma długość 849m. Lustro wody znajduje się na granicy trzech gmin Łęki Szlacheckie, Gorzkowice i Rozprza. 70 % lustra wody znajduje się na terenie gminy Łęki Szlacheckie. Zbiornik w założeniach miał służyć głównie celom rolnym poprzez podniesienie lustra wody i poprawę nawodnienia okolicznych poł i łąk.  W ramach inwestycji wykonano także niewielką elektrownie o mocy 45 kW. Podczas budowy zbiornika zdemontowano i w całości przeniesiono drewniany młyn wodny, który obecnie możemy oglądać w Skansenie rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. A mógł powstać zbiornik przesiedlono mieszkańców osad Kuźnica Żerechowska, Łęgoń, Wygoda, Trzciniec oraz Borowiec.

Za utrzymanie zbiornika wodnego odpowiada Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, zbiornik znajduje się na terenie Zarządu Zlewni w Piotrkowie Trybunalskim.

Obecnie zalew stanowi atrakcyjne miejsce zarówno dla wędkarzy jak i osób pragnących wypocząć nad wodą. Nad zalewem w sezonie letnim funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu pływającego dzięki czemu można popływać na łódkach, kajakach czy rowerach wodnych. Bezpośrednio nad zbiornikiem funkcjonuje bar „Przystań” (okolice dawnej wsi Kuźnica Żerechowska) a w Trzepnicy lokal „Ranczo Dunajek”. W okolicy można także znaleźć domki letniskowe do wynajęcia.  Dzięki porozumieniu i dofinansowaniu przez trzy gminy na terenie których znajduje się zbiornik w czasie sezonu letniego WOPR patroluje wody zbiornika w weekendy i dni świąteczne w godzinach 12- 20.  Jeżeli chodzi o połów ryb zbiornik podlega pod Piotrkowski odział Polskiego Związku Wędkarskiego. Ze względu na dużą ilość zarybienia, głównie szczupakiem, karpiem, płocią i karasiem, akwen ten jest też bardzo chętnie odwiedzany przez wędkarzy.