Straz pożarna

Jednostka Ochotniczej Staży Pożarnej powstała w 1917 i jest najstarszą jednostką na terenie Gminy Łęki Szlacheckie. Niestety z najstarszego okresu działania jednostki nie zachowało się wiele dokumentów. Szczątki dokumentów zachowane w Archiwum Państwowym w Piotrkowie Trybunalskim wymieniają jako przedwojennych naczelników OSP Antoniego Kwiatkowskiego i Ludwika Gala. W jednostce znajduje się także do tej pory sztandar z wizerunkiem św. Floriana ufundowany 1927 roku.

Obecnie w jednostce służy 43 aktywnych druhów. Co ciekawe w jednostce aktywnie działają nie tylko mężczyźni ale także panie, tworząc drużynę wielokrotnie reprezentującą OSP na zawodach pożarniczych. Dzięki swej aktywności i zaangażowaniu członków OSP Trzepnica zostało w 2005r. włączone do krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego. Strażacy z Trzepnicy uczestniczą w gaszeniu pożarów ale także w akcjach ratunkowych związanych z pomocą poszkodowanym w wypadkach samochodowych, usuwaniu skutków powodzi itp.

Ochotnicza Straż Pożarna to nie tylko wyjazdy do pożarów ale także ważna instytucja, która już prawie od stu lat pełni ważną rolę integrującą lokalną społeczność. Strażacy z OSP Trzepnica brali czynny udział w życiu kulturalnym wsi, a w remizie, która pełniła przez lata rolę wiejskiej świetlicy odbywały się nie tylko zabawy i wesela, ale również okolicznościowe imprezy. To właśnie tutaj w 1993 roku odbyły się główne uroczystości z okazji obchodów 600-lecia Trzepnicy.